Argumentace ochránců zvířat prosazujících zákaz vystupování a chovu zvířat v cirkusech je relativně logická.

  1. Jakékoli zvíře trpí, je-li chováno v zajetí.
  2. Zvířata jsou cvičena v jim nepřirozených úkonech.
  3. Děti si z návštěvy cirkusu odnášejí pocit, že zvířata jsou na předvádění.
  4. Zvířata trpí nedostatkem prostoru.

Ani proti jednomu z argumentů nemohu mít námitek.

Výše uvedené argumenty ale mohu s klidem použít i na zoologické zahrady. Např. jedna z nejslavnějších ZOO světa Loro Parque v Puerto de la Cruz (Tenerife, Kanárské ostrovy, autonomní společenství ve Španělsku) je magnetem návštěvníků díky drezúře kosatek, papoušků, delfínů a lachtanů. Zvířata jsou cvičena provádět pro ně nepřirozené úkony – tahat loďku, sbírat čepice apod. Děti vidí tučňáky v uzavřené temné místnosti za sklem, u cvičitelů kosatek taser atd. Zakážeme s ochránci zvířat i zoologické zahrady?

ZOO není cirkus…

ZOO není cirkus. V zoologických zahradách se přeci ke zvířatům chovají s láskou, pomáhají jim. Zvířata cvičí hrou nikoli donucovacími prostředky. Ale existují zoologické zahrady, kde dochází k týrání zvířat, zvířata jsou chována spíše pro černý trh. Stejně tak jsou cirkusy, kde zvířata při drezúře trýzní. Procentuálně na tom zahrady a pseudozahrady budou zřejmě hůře. V cirkuse totiž ví, že týraná šelma se pomstí, nebude poslouchat. Chceme-li v České republice zabránit týrání zvířat, máme několik orgánů státní moci oprávněných v těchto případech zasáhnout. Mají na to kapacitu i finance. Problematická je legislativa, kde kompetence jsou neurčité, lhůty dlouhé.

Místo volání po zákazu zvířat v cirkusech by měli ochránci zvířat tlačit na zjednodušení a zpřesnění legislativy. To ale není tak cool.

Odstranit byrokracii, ne zakazovat

Pro odstranění nesmyslné byrokracie bych v kůži poslance hlasoval s čistým svědomím. Hlasovat pro zákaz chovu a drezúry zvířat v ZOO bych však nemohl. Nařizovat co má kdo chovat, cvičit, čím se živit nemá být vůbec prací poslance. Naopak, ten právě musí umožnit svobodnou volbu a samozřejmě z toho plynoucí odpovědnost.

Někteří tvrdí, že cirkusy se zvířaty jsou přežitek. Nikdo ale není nucen do cirkusů chodit, vodit tam vlastní děti, vnoučata. Na rozdíl od zoologických zahrad totiž cirkusy nejsou financováni z veřejných rozpočtů (pomineme-li zvěrstvo jménem dotace).

O volbách se říká, že rozhodují nohy. Voliči k volbám buď přijdou, nebo zůstanou doma. Totéž ale platí o jakékoli službě, i o cirkusu. Nesnažme se levičácky schovat za všeobecné zákazy. Rozhodněme sami za sebe, tím co děláme. Nechcete zvířata v cirkuse? Tak tam nechoďte. Když vás bude dost, cirkusy zkrachují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *